top of page

Projekt - Cesta za rodinou

Cílem projektu je v rámci odborných seminářů, popř. navazujících klubových setkání především osvěta a prevence reprodukčního zdraví. Propojení zdravotní, sociální a výchovné intervence zájemců o reprodukční zdraví.
Zaměření na sociální podporu rodiny jako celku, psychickou a terapeutickou podporu a další možnosti rodičů nebo párů na cestě za rodinou.
V rámci přednášek a klubů budou zájemcům poskytnuty dostatečné a validní informace. Ty budou postupně prezentovány po sobě navazujících tematických blocích, dle možné preference účastníků. Nejprve ve formě přednášky, kde se seznámí s klíčovými informacemi. Páry budou také obohaceni o konkrétní možnosti dalšího postupu na cestě za dítětem v klubových setkáních.
Klubová setkání budou plynule navazovat na semináře. Zde budou mít zájemci možnost rozvinout diskuzi v bezpečném prostředí nad jednotlivými tématy, zpracovat a sdílet osobní zkušenosti, dotazy. Součástí seminářů a klubů bude také možnost předat zájemcům kontakt na organizace a další odborné, sociální, poradenské služby, kde jim bude poskytnuta adekvátní odborná pomoc.

logo seminar cesta za rodinou.jpg

Přemýšlíte, zda děláte na cestě za rodinou všechny kroky správně?

Cítíte se unavení, vyčerpáni a pochybujete, že dítě ještě někdy přijde a budete rodina?

Hledáte odpovědi na otázky spojené s asistovanou reprodukcí?

Potřebujete si ujasnit další možnosti léčby? Odcizili jste se s partnerem a nevíte, jak komunikovat, hledáte k sobě cestu? Jak uvěřit opět sama sobě, že také "JÁ" otěhotním? Jak se neztratit ve spleti informací mnoha zdrojů a najít ty správné? Chcete získat návody, jak opustit začarovaný kruh negativních myšlenek? Obavy, strach, stud, vina, vztek, jak pracovat s těmito emocemi, jak je ventilovat? A hlavně, možnost konzultovat vlastní příběh bezprostředně po semináři.

Poznáváte se? Pokud ano, tak jste tady správně!

Tato a mnohá další praktická témata z oblasti reprodukčního zdraví zazní v bezpečném prostředí. Společně o nich budeme diskutovat a žádná z vašich položených otázek není pro nikoho z nás tabu.

S citem napsaný rozhovor od Kristina Grey o tématech ne-plodnosti, kterým se dlouhodobě věnujeme v rámci projektu "Cesta za rodinou."

https://www.zenysro.cz/rozhovory/cesta-za-rodinou

cesta za rodinou zelena.jpg

Prevence neplodnosti

"Jasně, že nad rodinou a dětmi přemýšlím, teď mám v plánu vycestovat a naspořit si na byt. Když to dobře půjde, tak okolo 35 to začnu řešit..."

Gynekologové nás varují, že odkládání těhotenství na pozdější dobu má svoje rizika. Biologické hodiny nelze zastavit a kvalita vajíček i spermií průběžně s věkem klesá. Otázkou je, co můžeme pro zachování plodnosti a na její podporu udělat? Prevence byla vždy tou nejjednodušší a nejméně nákladnou cestou. Reprodukční medicína nabízí také další možnosti, že nevíte jaké? Nevadí, rády vám o nich povíme.

Neplodnost a IVF

"Prý si máme najít nějakou kliniku, tam nám to rychle vyřeší..."

Chápat svoji plodnost jako samozřejmost a domnívat se, že v okamžiku rozhodnutí žena přirozenou cestou otěhotní a vy se stanete rodiči je vzácnost. Vše, co se považovalo za samozřejmé, dnes téměř neplatí. Metodami asistované reprodukce se léčí neplodnost. A diagnóza neplodnost je nemocí somatickou, intimní a je nemoc páru. Proto je potřeba se jí věnovat komplexně. Z praxe víme, že pro mnohé vás je léčba metodami asistované reprodukce volbou číslo jedna. Ale je tomu skutečně tak? Existuje totiž mnoho okolností a variant, které spolu musíte vyhodnotit, aby zátěž byla co nejmenší a vše se povedlo.

 

Náhradní rodinná péče

 

"Adopce? Tak o té nám nikdo na klinice neřekl!"

 

Vyčerpali jste všechny možnosti léčby a miminko stále nepřichází? Navíc vám lékaři sdělili, že jedinou šancí, jak se stát rodičem je požádat o adopci nebo najít si náhradní matku? Cítíte se sami, opuštění a bezradní, protože o této cestě za dítětem nebyla nikdy a nikde řeč? Ať už je pravým důvodem cokoliv, nebojte se, předáme vám informace, jak celý proces funguje. I tato cesta za rodinou má svůj smysl.

 

Psychosomatika a psychoterapie

 

"Jsme jako stroje na děti, jako páté kolo u vozu. Zkoušíme to deset let. Nikdo s námi o našich pocitech nemluví. Jsme vyčerpaní a máme strach jak budeme žít bez dítěte?"

 

Mezilidské vztahy, láska, strava, spánek pohyb, tyto aspekty jsou významně spojeny s reprodukční tématikou. Jak důležité je postavení psychického zdraví na cestě za dítětem? Být bez dětí, postihuje nejen sociální a rodinný život, tato situace souvisí také s duševním stavem žen a mužů. Zasažen je také partnerský vztah a především u žen somatický stav často prohlubuje potíže psychické. Představíme si i konkrétní příběhy párů, které jsou čerpány z poradenské a terapeutické praxe a víme, že vás posílí na cestě za vytouženým miminkem.

 

Perinatální ztráty

 

"Co se se mnou děje? Proč jsme přišli o miminko? A proč to tak moc bolí?"

 

Bohužel, téma smrti a ztrát je ve společnosti stále tabu. My jsme si vyslechli mnoho smutných příběhů a všechny měly jednu společnou věc. Během těhotenství se rodiče dozvěděli, že srdíčko jejich miminka náhle přestalo bít nebo jim lékaři sdělili, že nebude schopné života. V tuto chvíli je nesmírně důležité, aby byli rodiče o následujících krocích dostatečně informováni. Můžete se mnou nesouhlasit, ale z vlastní zkušenosti vím, že sebemenší neinformovanost může rodičům vzít tak důležité okamžiky a nenahraditelně zničit jejich jediné vzpomínky na miminko. 

bottom of page