Mechanismus vzniku závislosti je složitý a zahrnuje propojení biologických, psychických i sociálních vlivů. Závislost může vznikat nejen na látkách, jako jsou drogy, alkohol nebo nikotin, ale i na určitých chováních, například hazardu, jídlu nebo technologiích. Všechny tyto typy závislostí mají společné klíčové mechanismy, které ovlivňují mozkové funkce a emoční prožívání. Tyto mechanismy postupně vedou ke vzniku potřeby opakovaně vyhledávat určité látky nebo aktivity, což může nakonec ovlivnit celý život člověka.
Mechanismus vzniku závislosti je multifaktoriální a zahrnuje několik klíčových aspektů:
Neurobiologické mechanismy - dopamin a odměňovací systém
Vznik závislosti je často spojován s aktivací mozkového systému odměny, především v oblasti tzv. mezolimbického dopaminového systému. Dopamin je neurotransmiter, který je zodpovědný za pocit potěšení a euforie. Když jedinec užije návykovou látku nebo vykoná určité chování, dojde k nadměrnému uvolnění dopaminu, což vede k příjemným pocitům. Při opakovaném užívání látky nebo chování začne mozek vyžadovat vyšší dávky, aby dosáhl stejného pocitu euforie. Tento jev je znám jako tolerance. Zvyšování dávek pak vede k závislosti a riziku fyzické či psychické závislosti.
Neuroplasticita
Závislost způsobuje trvalé změny v mozkových obvodech. Dochází k posílení nervových drah souvisejících s vyhledáváním látky nebo určitého chování, což zvyšuje obtížnost při překonávání závislosti.
Psychologické faktory - posílení návyku
Když jedinec zažije pozitivní účinky (např. úleva od stresu nebo euforie) po užití látky nebo chování, vzniká pozitivní posilování. To vede k opakování chování. Kromě toho může hrát roli i negativní posilování kdy jedinec užívá látku, aby se vyhnul nepříjemným abstinenčním příznakům.
Kognitivní zkreslení
Závislost je často spojena se zkresleným myšlením, kdy si jedinec například myslí, že nemůže fungovat bez látky nebo chování. Tento myšlenkový rámec může udržovat závislost. 3. Sociální a environmentální vlivy Vliv prostředí a společnosti. Rodinné zázemí, přátelé a kulturní normy mohou hrát významnou roli ve vzniku závislostí. Například v rodinách s vysokou prevalencí závislostí je vyšší pravděpodobnost, že jedinec také rozvine svou závislost. Stres a trauma je častým spouštěčem závislostí a zde snaha uniknout před stresem, depresí, úzkostí nebo posttraumatickým stresem. Lidé se mohou obracet k návykovým látkám nebo chování jako k mechanismu zvládání těchto obtížných emocí.
Genetické faktory - dědičnost
Existují genetické predispozice k závislostem. Někteří jedinci mohou mít zvýšenou citlivost k účinkům návykových látek, což zvyšuje riziko vzniku závislostí. Vliv genů na neurotransmitery: generické faktory mohou ovlivnit regulaci neurotransmiterů (jako je dopamin), což může změnit, jak jedinec reaguje na návykové látky a jak snadno se u něj závislost rozvine. 5.Psychické závislosti a abstinenční příznaky Kromě fyzické závislosti na látce se rozvíjí i psychická závislost, kdy jedinec touží po opakovaném užití látky kvůli pocitu euforie nebo úlevy.
Abstinenční příznaky
Při přerušení užívání látky dochází k fyzickým i psychickým abstinenčním příznakům - např. úzkost, deprese, třes, což často vede k opětovnému užití a udržování závislosti.
Závislost je tedy důsledkem složité interakce biologických, psychologických a sociálních faktorů. Vzniká postupně, když se člověk dostane do začarovaného kruhu vyhledávání návykového stimulu a postupného přizpůsobení mozkových obvodů na tento nový „normál“, což vede k tomu, že jedinec není schopen normálně fungovat bez této podpory nebo úlevy, kterou mu návyková látka či chování přináší. Když se závislost stane součástí života, ovlivňuje nejen samotného jedince, ale i jeho vztahy a celkové sociální fungování. Porozumění mechanismu závislosti je proto klíčové pro její účinné zvládnutí a léčbu, které vedou k navrácení zdraví, svobody a plnohodnotného života.
Renata Hanušová je psychoterapeutka a krizová interventka, která se specializuje na problematiku závislostí v Institutu psychosociální péče.
“V roce 2000 jsem se znovu narodila. Prošla jsem sama léčbou a rozhodla se pomáhat dál lidem, kteří jsou ve stejné situaci, bloudí a neví kudy kam. V situaci, ve které jsem byla také. Mé vlastní zvládnutí a vymanění se z tohoto ničivého kruhu mě vedlo k vzdělávání se v této oblasti.”
Komentáře