top of page

Hrozeb, které číhají na děti v prostředí internetu je mnoho. Víte co jsou to Creepypasta?


Věřím, že my rodiče se již dobře orientujeme ve světě sociálních sítí a držíme s dětmi krok, snažíme se být edukovaní. Přesto si dovolím upozornit na jeden fenomén jménem "Creepypasta", který se objevuje v naší terapeutické praxi.


Creepypasta je výraz pro hororové pověsti, obrázky nebo videa, které se šíří pomocí internetu a jsou vytvořeny samotnými internetovými uživateli. Často se jedná o krátké strašidelné příběhy, které se týkají vražd, sebevražd, tajuplných událostí a paranormálních jevů a jsou napsány tak, aby čtenáře vyděsili.

Jako příklad uvádím a v mainstreamových médiích se těší velké pozornosti creepypasty související s fiktivní postavou jménem Slender Man.


Nebezpečí Creepypasta I když na dobrém strašidle není občas nic špatného, ​​dětem může někdy přerůst přes hlavu, pokud začnou trávit příliš mnoho času ponořeni do děsivého materiálu. Grafické příběhy o vraždách a násilí nebo snímky "postav bez obličeje" nebo naopak děsivých výrazů obličeje mohou znepokojovat mladé čtenáře. Delší expozice či sledování hororových příběhů, může způsobit úzkost, což vede k bezesným nocím a nadměrným obavám. Konkrétně příběhy, které pojednávají o sebevraždě nebo sebepoškozování (což je jeden z hlavních námětů Creepypast) mohou být spouštěčem u dětí, které s těmito problémy bojují, o čemž jsme se bohužel několikrát přesvědčili.

Pro příklad též uvádím, že si můžete též vzpomenout na výzvu "Momo" z doby před několika lety. I když se ukázalo, že jde o podvod, jeho znepokojivá obraznost obcházela internetem a rodiče a děti se báli tajných zpráv ve videích na YouTube, podporujících sebevraždu dětí.

Nejlépe zdokumentovaná a nejznámější událost spojená s creepypastou nastala, když dvě dívky, obě posedlé příšerkou creepypasta již zmíněného "Slender Mana", bodly další dítě ve snaze dokázat, že je skutečný. Tato tragédie ukazuje, co se může stát, když mladí lidé vezmou nápady těchto příběhů a zajdou příliš daleko. Je důležité si uvědomit, že se jednalo o izolovanou událost a nikoli o jakýkoli trend.


Nechceme strašit...i když se přiznám, že jsme s kolegy opravdu překvapeni a šokováni, kam až mohou u dětí sahat zdánlivě "prý" neškodné hororové příběhy Creepypasta a jejich sledování na internetu. Přestože vznik těchto příběhů a s nimi spojených postav někteří znáte (na internetu jsou od roku 2008) věřte, že my jsme se s nimi před nedávnem setkali poprvé, právě v případech sebepoškozování dítěte.


Všeho s mírou... Soubor doporučení pro rodiče

  • Na dítě mají sociální sítě největší psychologický a sociální dopad!

  • Dítěti do dvou let tablet do ruky nepatří!

  • Dítě do pěti let by mělo používat počítač max. 1hod. denně pod dohledem rodiče! Pokud dítě technologie využívá, nemělo by to být pasivně, nýbrž co nejvíce interaktivním způsobem!

  • Je třeba, aby rodiče nebo instituce získali určité zkušenosti a informace o možnosti využití sociálních sítí!

  • Rodiče by měli být alespoň stejně gramotní v používání sociálních sítí jako jeho dítě a kontrolovat ho!

  • Seznamte dítě s možnými hrozbami a riziky!

  • Některé sociální sítě FB, SCh, G+, Instagram, YT, mají určenou věkovou hranici. V praxi se to ale příliš nedodržuje, k vzhledem velmi nízkým sankcím!

  • Prevence u teenagerů, ukazujte jim pozitiva ve využití sociálních sítí

Důvěřujte svým ratolestem, ale současně kontrolujte v jakém světě sítí se pohybují, protože následky mohou být někdy až fatální.


Přikládám též odkaz na článek, který jsem napsala v návaznosti na přednášky pro PPP poradny, semináře pro školní instituce a pro vás rodiče:


Renata Siranová a tým IPSP
Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Not viable

Comments


bottom of page