top of page

Pokud jste dosud nic neplánovali, žačněte hned!

Poradenská psychosociální služba poskytovaná párům na cestě za rodinou má za cíl porozumět a vyřešit problémy spojené s léčbou neplodnosti a efektivněji se s ní vypořádat. Dnes už personál některých reprodukčních center bere v úvahu potřeby párů, popřípadě jakékoli další osoby, které by mohly být ovlivněny procesem léčby neplodnosti a jejich rozhodnutí, která jsou potřeba učinit. Během procesu léčby IVF si naše zkušená kolegyně Mgr. Lenka Pelechová klade za cíl vytvořit podpůrné prostředí páru a snížit možné napětí, které by mohlo být během léčby generováno.Neváhejte a připravujte se na léčbu nejlépe hned!


Denně na klinice nebo v mé soukromé praxi čelí mnoho párů obavám o svůj vysněný životní cíl. Bojí se, že nebudou mít miminko. Vysoké procento je zahlceno úzkostí, strachem a nejistotou ohledně toho, co vlastně bude následovat, co se bude vyšetřovat a jak dlouho, zda to bude bolet, kolik peněz bude potřeba a co všechno umělé oplodnění zahrnuje.


„I když asistovaná reprodukce není exaktní věda, nikdo nikdy nemůže zaručit, že váš IVF cyklus bude mít požadovaný výsledek. Z tohoto důvodu se s páry na léčbu neplodnosti připravuji dopředu tak, aby poté, co nastane, byly všechny jejich dotazy zodpovězené. Proto se společně radíme, jaký postup bude akceptující. Ve vašem rozhodnutí vás podporuji a tím získáváte mnohem větší jistotu, odhodlaní a vytrvalost pro úspěšný, a především mnohem klidnější průběh celého cyklu“ Lenka


Proč je psychosociální příprava důležitá?


Samotná diagnóza neplodnost je stresující událost. Kvůli společenským tlakům, vyšetřováním, diagnostice, léčbě, sexuálním poruchám, nesplněným přáním, a dokonce i finančním nákladům. Není divu, že stres z nedobrovolné bezdětnosti se stává významnou součástí, a ještě dlouho po léčbě může partnerské soužití ovlivňovat.


„Rodina a společnost umí být kruté k páru, který nemůže mít dítě“ Lenka

Ukázalo se, že zahrnutí psychosociálního poradenství v oblasti neplodnosti do reprodukční medicíny má na páry pozitivní vliv. Zastává důležitou roli v přípravě páru nejenom na samotnou léčbu. Přispívá k jejich duševní pohodě a napomáhá jim v posuzování jejich rozhodnutí a případných důsledků. V případě neúspěšné léčby nebo pokud dojde ke ztrátě miminka zahrnuje maximální podporu a provázení párů v jejich nelehké situaci. Nedílnou součástí psychosociálního poradenství je vzdělávání a předávání relevantních informací.


„V poradenství neplodným párům ukazuji všechny cesty vedoucí k naplnění rodičovství“ Lenka


Neplodnost je pro většinu párů náročným tématem diskuse. Když se páry snaží o přirozené početí a jsou neúspěšní, přicházejí za mnou úzkostlivé nebo depresivní ženy, zvláště pokud už nějaké vyšetření podstoupily. Deprese může být cyklická a často se shoduje s fázemi IVF cyklu. Nebo může být akutně vyvolaná specifickou událostí, jako je dovolená nebo oznámení těhotenství u někoho blízkého. Hlavní věcí, kterou je třeba pochopit je, že emocionální a psychické problémy mají tendenci ovlivňovat reprodukční zdraví. Následky v podobě stresu mohou zasahovat do jinak úspěšné přípravy těhotenství a narození miminka.


„Pokud jste dosud nic neplánovali, začněte nejlépe hned“ Lenka


Možná si říkáte, že už nechcete ztrácet čas, když jste čekali mnoho měsíců, ale jako pár musíte mít vyjasněny všechny otázky. Zda opravdu miminko chcete, zda pomocí umělého oplodnění, jak dlouho se budete léčit a využijete k tomu dárcovský program nebo raději vyhledáte náhradní maminku anebo rovnou požádáte o osvojení dítěte. Svým rozhodnutím totiž dáváte lékařům souhlas o stvoření vašeho potomka. Zcela zásadní je ovšem vědět, jak dlouho se budete léčit! A také, kdy řeknete STOP. Věřte mi, že tyto situace nastanou a jsem ráda, že se na ně společně můžeme připravit.


„Psychoterapie a psychosociální poradenství staví na autenticitě, na otevřenosti, pracuji především s emocemi klientů. Nejdůležitějším momentem úspěšné terapie je vysvětlit páru, aby přijali a uznali součinnost těla a duše“ Lenka


Otázka je: „Kdy tedy vlastně začít, čím, s kým a kde? A co si ještě dopředu promyslet?“


V ideálním případě doporučuji páru začít myslet na přípravu minimálně 3–6 měsíců dopředu.

Pokud nemáte tolik času, stále doporučuji udělat toho co nejvíce. Stejné platí i v momentě, kdy léčba již začala. Jakákoliv příprava je lepší než nic.


Nyní uvádím 5 nejlepších tipů pro přípravu těla na cyklus IVF


Jezte potraviny zvyšující plodnost


Prvním tipem je pokusit se začlenit do svého jídelníčku potraviny zvyšující plodnost. Nadváha nebo naopak podvýživa může vážně ovlivnit šance na úspěch IVF. Kliniky pro léčbu neplodnosti předkládají různé pokyny. S kolegy jsme se shodli, že přijatelná hodnota BMI by se měla pohybovat mezi 20 a 30.


Důležitá je strava s nízkým obsahem tuku a vysokým obsahem bílkovin, železa, hořčíku, vápníku a draslíku. Ideální je zvýšit konzumaci listové zeleniny a ovoce. Potraviny, které jsou považovány za obzvláště dobré pro zvýšení plodnosti, jsou avokádo, vejce, ořechy, fazole a potraviny s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin, jako je losos. Naopak se vyhýbejte stravě s vysokým obsahem cukru. Ženám nedoporučuji zahajovat dietu jakéhokoli druhu, protože omezení určitých potravin nebo minerálů může nepříznivě ovlivnit jejich léčbu.


Přestaňte kouřit, nepijte alkohol a omezte kofein


Druhým tipem, jak připravit tělo na IVF, je přestat kouřit, pít alkohol a snížit příjem kofeinu. Je prokázanou skutečností, že nikotin způsobuje předčasnou menopauzu. Myslím si, že ani nemusím zdůrazňovat, jaké škody nikotin napáchá na nenarozenému plodu. Dále je známo, že konzumace alkoholu během cyklu IVF snižuje pravděpodobnost jeho úspěchu až o 50 %. Také vysoký příjem kofeinu může mít nepříznivý dopad na úspěšnost cyklu IVF. Proto pití kávy omezte maximálně na 1-2 šálky denně nebo ji zcela vynechte.


Investujte do vysoce kvalitních vitamínů


Třetím tipem je tedy užívání vitamínů zvyšujících plodnost. V supermarketech nebo lékárnách je k dispozici mnoho prenatálních doplňků. Stojí za to investovat do vysoce kvalitního multivitaminu. Já vám mohu doporučit dobré a osvědčené preparáty, ale minimálně byste měli užívat kyselinu listovou před a během cyklu.


Zvažte alternativní terapie


Čtvrtým tipem je podpora pomocí alternativních terapií. Reflexní masáže, akupunkturu nebo balneoterapii můžete podstupovat opakovaně před a během cyklu. Nyní existuje na našem trhu mnoho podpůrných variant. Oblíbené mezi pacientkami je cvičení sestavy hormonální jógy a také nám možná známější rehabilitační cvičení dle Ludmily Mojžíšové (od r. 1991 uznána MZ, jako metoda první volby v léčbě ženské neplodnosti). Lázeňský pobyt, a především jejich procedury v souvislosti s používáním minerálů, které jsou speciálně uzpůsobeny pro zvýšení plodnosti a také samotná změna prostředí má na tělo blahodárné účinky.


Relaxujte


Můj poslední tip je věnován relaxaci. Cyklus IVF je velmi psychicky a fyzicky náročný proces. Vím, že to neradi slýcháváte, protože se to snáze řekne, než udělá, ale udržení stresu je naprosto prvořadé. Proto umět správně relaxovat je naprostou samozřejmostí a nezbytnou součástí ať už před, během anebo po IVF cyklu. Dostatek spánku, pravidelného odpočinku, dlouhých procházek a provádění relaxačních technik jako je meditace nebo dechová cvičení udrží váš stres zaručeně na minimu.


Pevně doufám, že moje výše uvedené tipy budou užitečné každému, kdo se chystá nebo se ocitl na cestě za rodinou. Nezáleží na tom, zda jde o první pokus nebo páté ošetření. Každý cyklus IVF zanechá na vašem těle i mysli obrovskou daň. Ale pokaždé stojí za to se soustředit na 100 % právě na ten, který podstupujete. Protože možná právě tento by mohl završit největší touhu vašeho života – vaše miminko. Přesně takového, které jste si vysnili a bude smyslem celého dalšího života.


Než se rozhodnete zahájit léčbu pomocí metod asistované reprodukce, je bezpodmínečně nutné, abyste byli dobře informováni o celém procesu. K tomu slouží psychosociální poradenství. Prostřednictvím terapií a odborných konzultací vám předkládám všechny možnosti a informace, jak vaši touhu po rodičovství uskutečnit nebo se s ní vypořádat. A poté mohli udělat správná rozhodnutí.


„Já upřednostňuji transparentní přístup zaměřený na pacienta. To je jádrem mých terapií“ Lenka


Pokud budete mít jakékoli pochybnosti, zvedněte telefon a společně si promluvme. Jsem tady pro vás ráda. Pamatujte, že všechna trápení mají svá řešení a vůbec na ně nemusíte být sami nebo se za ně stydět.


S láskou vaše Lenka


Termín schůzky si sjednáte pomocí kontaktního formuláře na webu.


1 341 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Not viable

Comments


bottom of page